ACOM500S
Available
Backorder item
Only a few left (0 items)
Backorder item
Product reminder
Product Description:
Usage
The ACOM 500S is a state-of-the art linear power amplifier that covers all amateur bands from 1.8 through 70.5 MHz and provides 500 W rated output power (PEP or digital). The amplifier operating information is shown on a multi-functional, high-resolution color display. ACOM 500S can be controlled either by the six front-panel buttons or remotely.
Easy to operate
User-friendly automatic control
High-resolution color display
All amplifier status indications are explained via detailed text displayed on the 5" high-resolution color display (108x65 mm, 800x480 pixels, and 24-bit color).
Frequency Coverage
  • All amateur bands from 1.8 through 70.5 MHz;
  • Extensions and/or changes on request;
Rated Output Power
  • 500 W ±0.5 dB, PEP or digital;
Intermodulation Distortion (IMD3)
  • Better than 30 dB below rated PEP;
Harmonic and Parasitic Emissions Output Suppression
  • Below 30 MHz - better than 50 dBc below rated output;
  • Above 30 MHz - better than 70 dBc below rated output;
Input Impedances
  • Nominal value: 50 Ohm unbalanced, UHF (SO-239A) type connectors;
  • SWR: Below 1.5 (1.2 typically), 1.8-70.5 MHz continuous range;
  • RF bypass: SWR - below 1.1, 1.8-70.5 MHz;
Antenna Impedance
  • Nominal value: 50 Ohm unbalanced;
  • Two antenna outputs available:
  • Antenna connectors: PTFE UHF (SO-239A) type;
RF Power Gain
  • 14 dB ±1 dB (typically 20 W drive for rated output);
Mains Power Supply Voltage
  • 100-240 VAC ±10%, 50-60 Hz, Single phase;
Mains Power Consumption at Rated Output Power
  • Up to 1000 VA;
  • Power factor at rated output: 0.95 or higher;
Mains Power Consumption in Low Energy (Waiting) Mode
  • Less than 1 VA;
Safety and Electromagnetic Compatibility
Size & Weight (operating, excluding connected cables)
  • WxDxH: 291x270x157 mm, 7.8 kg (11.5x10.7x6.2 inches, 17.2 lbs.);
Shipping Size & Weight
  • WxDxH: Approx. 500x470x380 mm, 11.6 kg (19.7x18.5x15.0 inches, 25.6 lbs.);
  • Please, contact us for shipment details;
Operating environments
  • Temperature range: -10 to +40 degrees Celsius (14 degrees F to 104 degrees F);
  • Relative air humidity: up to 95% @ +35 degrees Celsius (95 degrees F);
  • Height above sea level: up to 3050 m (10000 ft) without output deterioration.
Frequency Coverage
Rated Output Power
Input Impedances
Antenna Impedance
RF Power Gain
Mains Power Supply Voltage
  • Up to 1000 VA;
  • Less than 1 VA;
Shipping Size & Weight
Operating environments